English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Konuklarımız

Bugün19
Dün31
Bu Hafta19
Bu Ay548
Tüm Zamanlar163863

Genc Fidancilik

Ana Sayfa Cevizin Sağlık Açısından Önemi
http://gencfidancilik.com/images/stories/slayt/1.jpghttp://gencfidancilik.com/images/stories/slayt/2.jpghttp://gencfidancilik.com/images/stories/slayt/3.jpghttp://gencfidancilik.com/images/stories/slayt/4.jpg

Barış GEZER (Ziraat Mühendisi) 0535 2822389 / info@gencfidancilik.com

CEVİZİN SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMİ

Cevizdeki çoklu doymamış yağ asitleri olan alphalinolenic ve linoleic insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Alphalinolenic asidin kadınlar için günde 1.1 gr. erkekler için 1.6 gr. alınması önerilmektedir. Cevizin içindeki linoleic asit yağının linolenic asit yağına oranı 4:1.dir. Bu oran ise mükemmel denge olarak değerlendirilmektedir.

Linolenic asit kandaki basıncı azaltarak atardamarlardaki iltihaplanmayı, sertleşmeyi ve tıkanmayı, kan pıhtılaşmasını önler; kolesterolü düşürerek kalbi korur, bazı kanser çeşitlerine karşın vücudu güçlü kılar. Ayrıca ceviz egzamayı yok eder, yaraları iyileştirir, mide ve bağırsak nezlesini önler, sağlıklı zayıflatır.

Besin değeri oldukça fazla olan ceviz beyin için de oldukça yararlıdır. Doğumdan önce büyük hızla(dakikada 250 000 kadar ) oluşan nöronların üremesi doğumdan sonra tamamen durur ve zamanla ölmeye başlar. Ölen nöronların yerine yenileri gelmez ancak ceviz gibi yararlı meyvelerin tüketilmesi ile mevcut nöronların kapasitesi arttırılabilir.

Kaynak: http://www.bahcebitkileri.org

Bandırma Sahil YENİCE Köyü, Genç Fidancılık, Aşılı Badem Fidanı, Aşılı Ceviz Fidanı, Sertifikalı Fidan Yetiştiriciliği, Tüplü, Chandler ceviz fidanı, Pedro ceviz fidanı, Franguatte ceviz fidanı, Fernor, Fernette, Şebin, Bilecik, Kaman-1, Yalova-1, hghg-3, Yalova-4, Sahil Yenice, Bandırma, Balıkesir,

Bilgilendirme Kılavuzu

Müşteri İlişkileri